PureStrat
Player Roster
& Links

Gene Abood (NJ)
John Adam (AZ)
Bryan Albin (CA)
Ward Allenbach (PA)
Tom Anderson (CA)
Bud Bannon (WA)
Jim Bannon (WA)
Jordan Barker (FL)
Dave Bengert (IL)
Peder Berg
Ken Biss (FL)
Steve Bond (OR)
Mike Breithaupt (CA)
Jeff Buending (IL)
Wayne Cannon (OK)
Mike Cohen (NY)
Dan Collings (OH)
Matt Crowley (MN)
Stephen Craw (MI)
Rolando Cruz (NV)
Butch D'Agostino (FL)
Ed Daley (NV)
Jerry Datillo (PN)
Mike Davis (IL)
Randy Davidson (CA)
Steve Davidson (CA)
Errol Dennis (LA)
Pierce Dennis (LA)
PJ Dibiase (RI)
Jerry Datillo (PN)
Willy Dominguez (FL)
Craig Elsten (CA)
Brian Favereaux (CT)
Bill Fenlon (IL)
Paul Ferraro (PA)
Bruce Fogg (CT)
Jim Galloway (NC)
Steve Garrett Sr. (CA)
Steve Garrett Jr. (CA)
Jim Gary (AZ)
Jim Gerhart (OH)
Doc Harris (MI)
Will Harris (KY)
Donnie Hastings (AL)
Brian Hendrickson (OH)
Vic Horvath (MI)
Mark Huaman (FL)
Greg Jeffrey (NJ)
Dave Johnson (IL)
Jason Johnson (AZ)
James Kanell (CA)
Bill Katona (CA)
Ed Killmer (FL)
Jeremy Kostyo (OH)
John Kostyo (OH)
Russ Lemmon (FL)
Dave Lippert (FL)
Bruce Lott (CA)
Michael Meeks (OH)
Terry Motley (MI)
Pete Nelson (WA)
Mike Nowakowski (OH)
Sean Oakley (NV)
Ron Pearson (CA)
Mark Plum (IA)
Will Roberts CT)
Benjamin Rogers (LA) 
Craig Schneider (LA)
Joe Sheehan (NY)
Terry Sheridan (AZ)
Lance Shull (NC)
Alan Small (MB)
Wes Smith (CA)
Greg Strite (CA)
Laurie Strite (AL)
Michael Strite (CA)
Toby Strite (CA)
Stan Suderman (CA)
Scott Sutton (AZ)
Ben Swoboda (IL)
Tony Tucker (FL)
Mark VanKlavaren (AZ)
Mick VanValkenburg (CA)
Joel Veeneman (TX)
Adam Velie
Peter Waterstreet (CA)
Eric Wayne (NY)
Chris Wiseman (FL)
Links

STPC Website

Dice roller

Strat-O-Matic 

Rules

Message board

MLB scoreboard

Online format

Stratfan
PureStrat 2021
Tournament 
Results

Click here for Purestrat points

April 2021
Group A (Friday)
                                (1) P.J. DiBiase                         22-14                                                  (2) Russ Lemmon                     19-17
                                (3) Willy Dominguez                20-16
                                (4) Dave Bengert                      17-19
                                (5) Toby Strite                           18-18
                                (6) Peder Berg                           17-19                 
                                (7) Will Roberts                        20-16
                                (8) Bruce Lott                           18-18
                                (9) Ron Pearson                        11-25
                                (10) The Blasters                      18-18

Group B (Monday)
                                (1) Mick VanValkenburg           17-15
                                (2) Laurie Strite                         17-15
                                (3) Nowakowski/Collings         16-16
                                (4) Vic Horvath                         19-17
                                (5) Courtney Glass                    20-16
                                (6) Ken Biss / Dave Lippert      19-17
                                (7) Greg Strite                           16-16
                                (8) Lance Shull                          18-18
                                (9) Chris Wiseman                    16-20
                                (10) Alan Small                         14-22

Group C (Email)
                                (1) Terry Motley                        20-16
                                (2) Wayne/Breithaupt                13-19
                                (3) Jim Galloway                       11-17
                                (4) Michael Meeks                    17-15  
                                (5) The Big Oaks                       10-18             
                                (6) Doc Harris / Tucker Shows 15-17
                                (7) Boris Pavich                        19-17
                                (8) Kostyo Bunch                      19-17
                                (9) Bryan Albin                         19-13
                                (10) Norm Plouffe                     21-15

March 2021
Winner: Toby Strite
Qualifying Round
D. Harris/Shows (8) over Lippert (9), 4-1
DiBiase (5) over Wayne/Breithaupt (12), 4-3
J. Johnson (10) over Meeks (7), 4-1
Plouffe (6) over Dominguez (11), 4-3

Quarterfinals
Shull (1) over D.Harris/Shows (8), 4-2
Cruz (4) over DiBiase (5), 4-1
T. Strite (2) over J.Johnson (10), 4-2
Crowley (3) over Plouffe (6), 4-3

Semifinals
Cruz (4) over Shull (1), 4-3
T.Strite (2) over Crowley (3), 4-2

Final
T.Strite (2) over Cruz (4), 4-2

Group A (Monday)
                              (3) Toby Strite                          24-12
                              (7) PJ DiBiase                          22-14
                              (2) Michael Meeks                   20-16
                              (10) Willy Dominguez             19-17
                              (5) Ron Pearson                        18-18
                              (11) Bryan Albin                       17-19
                              (6) Bruce Lott                           15-17
                              (1) Dave Bengert                      14-18
                              (9) Vic Horvath                         14-22
                              (8) Brian Favereaux                  13-23


Group B (Tuesday)
                              (5) Matt Crowley                     25-15                                                  (2) Rolando Cruz                     25-15
                              (8) Dave Lippert                      22-18
                              (9) Jason Johnson                    22-18
                              (1) Bruce Fogg                          18-18
                              (3) Greg Strite                           18-18
                              (7) Mick VanValkenburg           19-21
                              (6) Will Harris                           18-22
                              (4) Alan Small                           17-23
                              (10) Ken Biss                            16-24
                 (11) Dan Collings / Mike Nowakowski 16-24

Group C (Email)
                              (6) Lance Shull                           30-10
                              (4) Norm Plouffe                        24-16
                           (2) Doc Harris / Tucker Shows    22-18
                       (11) Eric Wayne / Mike Breithaupt 21-19
                               (5) Will Roberts                          20-20
                               (7) The Big Oaks                        20-20
                               (9) Fenjo                                     20-20
                               (1) Terry Motley                         16-24
                               (10) Team Van Klaveren             15-25                                               (8) Suderman Bros.                     11-29
                               (3) Ed Killmer                             10-14

Regional Championship 2020
Winner: Mick VanValkenburg
October 2020
Winner: Mick VanValkenburg
September 2020
Winner: Dave Lippert
August 2020
Winner: Mike Nowakowski and Dan Collings
July 2020
Winner: Fenjo
June 2020
Winner: Bryan Albin
May 2020​
Winner: Bruce Lott
April 2020
Winner: Eric Wayne and Mike Breithaupt
March 2020
​Winner: Toby Strite






Current
Tournament:
April '21

Games must be completed by 
Tues. April 27 
***************
Format 
    — 30 teams, 10-team drafts
   — Each team will play division         opponents four times for a          total of 36 games
    — Top four teams in 
          each division advance.
    — Division winners and 
         2nd-place finisher with 
         best record earn byes.
    — Teams seeded by placement, 
          then by record.

*************** 




























Sign InView Entries
Sign InView Entries